Typické prechladnutie: trvanie, priebeh a liečba

Každého z času na čas postihne prechladnutie (vírusová infekcia podobná chrípke). Niektorí ľudia ním dokonca trpia niekoľkokrát do roka. Nižšie si pozrite prehľad typického priebehu a trvania prechladnutia a obvyklých súvisiacich ťažkostí a zistite, čo môžete urobiť.

Typickými príznakmi prechladnutia sú kašeľ, výtok z nosa a bolesť hrdla

Prechladnutie obvykle spôsobujú vírusy. Poznáme viac než 200 rôznych druhov takýchto vírusov. Navzájom sa líšia konkrétnymi vlastnosťami, spôsobujú však podobné príznaky. Veľká rôznorodosť vírusov má za následok, že náš imunitný systém si nedokáže vytvoriť pred prechladnutím trvalú ochranu: ďalším vírusom sa môžeme nakaziť ihneď po skončení prechladnutia, čo znamená, že sa u nás znovu prejavia príznaky prechladnutia.

Typické príznaky prechladnutia:

  • Výtok z nosa, najskôr zvyčajne vodnatý a neskôr hustý
  • Opuch v nose
  • Bolesť hrdla
  • Bolesť hlavy a bolesť v končatinách
  • Kašeľ
  • Únava a vyčerpanie

Okrem toho sa nám môže zvýšiť telesná teplota alebo nastúpi horúčka (nad 38 °C).

Trvanie a priebeh prechladnutia

Ako dlho trvá prechladnutie? Túto otázku si kladie väčšina ľudí, keď ochorie. Jednoducho sa chceme rýchlo zotaviť. Musíme však byť trpezliví: infekcia podobná chrípke obvykle netrvá dlhšie než desať dní. Hovorí sa, že „prechladnutie prichádza tri dni, trvá tri dni a tri dni aj odchádza“. Zvyčajne je to pravda. Zhruba to zodpovedá obvyklému priebehu prechladnutia.
 
Prechladnutie spravidla spôsobuje kontakt s príslušnými vírusmi. Sliznica v oblasti nosa a hrdla sa infikuje niekoľko hodín až dní pred nástupom prvých príznakov prechladnutia. Organizmus sa však nevzdáva bez boja: počas úvodnej inkubačnej lehoty (obdobia medzi infikovaním a prejavením príznakov) sa imunitný systém snaží prepuknutiu prechladnutia zabrániť. Infekcia podobná chrípke sa prejaví až vtedy, keď obrana zlyhá.
 
Keď pocítime prvé príznaky prechladnutia, imunitný systém už zvyčajne naplno pracuje. Prechladnutie sa zvyčajne hlási opakovaným kýchaním, svrbením v nose a podráždeným hrdlom.

    1. fáza: Po inkubačnej lehote nasleduje svrbenie a pálenie v nose. Pacient opakovane kašle a má podráždené hrdlo. Pociťuje zimnicu a necíti sa dobre, je unavený alebo vyčerpaný.

    2. fáza: Prechladnutie dosiahlo vrchol. Najskôr sa to prejaví výtokom z nosa: sekrét je riedky a pacient musí mať vždy poruke vreckovku. Môže sa prejaviť bolesť hrdla. Pacient sa cíti chorý a unavený. Sekrét z nosa pomaly hustne a sliznica nosa opuchne. Nos sa stále viac upcháva, čo vedie k problémom s čuchom a chuťou.

    3. fáza: Prechladnutie pomaly ustupuje, pretože imunitný systém vírusy porazil. Hlava sa vyčistí, opuch sliznice nosa sa zmierni a zápal v hrdle tiež ustúpi. Keď sa príznaky prechladnutia zlepšia, mnoho ľudí sa vráti k normálnemu životu. Aj v neskoršom období alebo počas dlhšie trvajúceho prechladnutia je však dôležité sa o seba aj naďalej starať. Len tak sa prechladnutie úplne vylieči a nebude sa vliecť.

    Prechladnutie býva často počas celého trvania spojené s kašľom: kašeľ sa môže objaviť na samotnom začiatku infekcie podobnej chrípke a pretrvať nejaký čas po vymiznutí ostatných príznakov prechladnutia. Obvykle sa začína ako suchý kašeľ a neskôr sa zmení na vytrvalý. Počas liečenia sa dokonca môže znova vrátiť ako suchý kašeľ.
     
    To, ako dlho prechladnutie trvá – od infikovania po úplné odznenie všetkých príznakov – nezávisí len od typu patogénu, ale v prvom rade od stavu imunitného systému a telesného oddychu počas choroby.

    Skrátenie trvania: ako liečiť príznaky prechladnutia?

    V prvom rade platí, že keď sme sa už nakazili, ťažko ovplyvníme trvanie alebo závažnosť prechladnutia. Lieky priebeh ochorenia neurýchľujú. Nebude vám lepšie skôr. Liečba príznakov však má stále význam, pretože sa vďaka nej cítime lepšie a môžeme predísť následným ochoreniam, napríklad zápalu prínosových dutín.
     
    Často je ťažké spraviť si prestávku v pracovnom a osobnom živote a zostať v posteli s bolesťami a horúčkou v dôsledku prechladnutia a chorobu nešírili na ostatných. Zvyčajne nejaký čas trvá, kým nám proti príznakom zaberú domáce recepty. Lieky z lekárne, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, sú dobrou voľbou, ktorá nám umožní vrátiť sa v prípade prechladnutia znova do starých koľají.

    Žena smrká do vreckovky

    Najlepšie domáce recepty proti prechladnutiu

    Okrem overených a odskúšaných účinných liekov existuje niekoľko domácich receptov, ktoré majú pozitívny vplyv na priebeh prechladnutia a môžu zmierniť príznaky.

    Horúci kúpeľ

    môže pomôcť najmä v skorých fázach prechladnutia, keď nemáme horúčku

    Konzumácia množstva tekutín

    telo má počas prechladnutia väčšie nároky na tekutiny

    Inhalovanie pary

    je príjemné a zvlhčuje podráždenú sliznicu

    Studené a teplé zábaly

    môžu zmierniť horúčku, bolesť hrdla alebo kašeľ

    Žena so šálkou čaju

    Posilňujúce potraviny proti prechladnutiu

    V boji s prechladnutím môžete využiť aj stravu a vyskúšať overené a odskúšané domáce recepty. Zotavovanie môže urýchliť aj každodenný príjem potravy a vyvážený prísun živín. Mnohí ľudia majú dobré skúsenosti s týmito potravinami:

    • Čili, zázvor atď: pikantné potraviny zahrievajú ústa a hrdlo a stimulujú v nich krvný obeh, vďaka čomu môže imunitný systém lepšie bojovať s vírusmi spôsobujúcimi prechladnutie.
    • Šalviový alebo rumančekový čaj: mnohí ľudia nedajú dopustiť na kloktanie týmito čajmi pri bolesti hrdla.
    • Horúci slepačí vývar: zohrieva zvnútra a vďaka obsahu bielkoviny má protizápalový a uvoľňujúci vplyv na sliznicu.
    • Med: včelí med má antibakteriálne účinky. Mnohí ľudia veria, že ním predídu následnej bakteriálnej infekcii. Okrem toho upokojuje sliznicu úst a hrdla.

    Ak sa nechcete spoliehať len na domáce recepty, môžete si k nim v lekárni kúpiť liek na prechladnutie. Jeho výhodou je, že obvykle spoľahlivo zmierňuje príznaky a pacienti sa rýchlejšie cítia znova lepšie.

    Ikona ďalších informácií
    Vedeli ste, že antibiotiká nie sú pri prechladnutí vhodné?

    Antibiotiká obvykle nie sú vhodné na liečbu prechladnutia. Antibiotiká nie sú účinné na vírusy, ktoré spôsobujú prechladnutie. Pôsobia len na baktérie, ktoré môžu vyvolať veľa ochorení.

    Ako dlho môžete prechladnutím nakaziť iných ľudí?

    Obdobie, počas ktorého možno prechladnutie šíriť, je u každého individuálne a je okrem iného založené na závažnosti príznakov pacienta. Vo všeobecnosti možno povedať, že pacient je infekčný od momentu prejavenia príznakov prechladnutia. Obvykle to je na druhý deň po prenose patogénov. Keď sa príznaky ochorenia po niekoľkých dňoch zmiernia, klesne aj riziko infikovania. Najvyššie je približne jeden až dva dni po prejavení prvých príznakov. 
     
    Možno sa nakaziť bozkávaním počas prechladnutia?
       
    Bozkávanie je zrejme jeden z najkontroverznejších faktorov infikovania pri prechladnutí. Môžu sa ľudia pri bozkávaní nakaziť? Odpoveď je áno. Je možné aj infikovanie počas bozkávania, a to napriek tomu, že bozkávanie vo všeobecnosti imunitnému systému prospieva.