Akútna bolesť a typy bolesti

Keďže bolesť je varovný signál organizmu, jednotlivé druhy bolesti ako bolesti hlavy, chrbta alebo migrény by ste nemali nikdy ignorovať. Nižšie nájdete prehľad najčastejších typov bolesti a liekov proti bolesti.

Bolesť – ale prečo?

Bolesť je pre naše zdravie nevyhnutná. Len ak nám telo prostredníctvom bolesti signalizuje, že s ním niečo nie je v poriadku, začneme sa liečiť alebo sa vyhýbame tomu, čo bolesť spôsobuje. Ak by sme si napríklad mohli položiť ruku na horúci sporák a necítili žiadnu bolesť, pravidelne by sme trpeli silnými popáleninami a postihnutá ruka by už nemusela byť funkčná. Keďže nám však kontakt s horúcim povrchom spôsobuje prudkú bolesť, ruku okamžite stiahneme, aby sme predišli ďalšiemu poškodeniu. Medzinárodné združenie pre štúdium bolesti preto definuje bolesť ako nepríjemný zmyslový alebo emocionálny zážitok, ktorý je alebo by mohol byť spojený so skutočným alebo potenciálnym poškodením tkaniva. Ako v takejto situácii bolesť vzniká? Keď dochádza k stimulácii nervových buniek v niektorej časti tela (napr. chladom, poranením alebo zápalom), odošlú signál do mozgu, ktorý je primárnym riadiacim centrom organizmu. Mozog správu vyhodnotí, „premení“ ju na vnímateľnú bolesť a ak to je potrebné, zaistí primeranú reakciu. Táto reakcia môže mať podobu ukončenia danej činnosti alebo úteku od príčiny bolesti.

  Odborníci sa domnievajú, že existuje viac než 350 rôznych druhov bolesti hlavy. Ich príčiny môžu byť rôznorodé. Bolesti hlavy nespôsobuje samotný mozog, ale priľahlé oblasti citlivé na bolesť, napríklad pleny a cievy. Zistite, ako vzniká akútna bolesť, čo ju môže vyvolať a najmä čo skutočne pomáha proti bolestiam hlavy.


  ZISTITE VIAC O BOLESTIACH HLAVY
   

  U mnohých pacientov trpiacich migrénami sa migréna pred epizódou ohlási (tzv. prodromálne štádium). Môže ísť o únavu, epizódy prehnanej chuti do jedla, nervový nepokoj, citlivosť na hluk alebo časté zívanie. Fáze skutočnej bolesti hlavy môžu predchádzať príznaky aury. Často majú podobu porúch videnia, závratu alebo zvýšenej citlivosti na svetlo.

  Bolesť alebo napätie v krku môže byť príznakom stresu alebo môže mať iné príčiny. Obvykle vedie k bolestiam hlavy alebo nesprávnemu držaniu tela, čo sa zas dotkne celého kostrovo-svalového systému. Boj s bolesťou krku od prvého okamihu pomôže predísť následným problémom. Prečítajte si o potenciálnych dôvodoch napätia v krku a o tom, čo proti nemu robiť.


  ZISTITE VIAC O BOLESTI KRKU
   

  Večný problém s chrbtom: bolesť chrbta sa stala naozaj častým ochorením. Odporúča sa však opatrnosť, pretože nie každá bolesť chrbta je rovnaká. Prečítajte si o rôznych typoch bolesti, ktorá sa môže objaviť v chrbte, o tom, ako stanoviť jej príčinu a ako sa jej zbaviť.


  ZISTITE VIAC O BOLESTI CHRBTA
   

  Často ide o prejav nadmernej záťaže alebo jej nerovnomerného rozloženia. K bolesti kĺbov a svalov obvykle dochádza v reakcii na preťaženie kostrovo-svalového systému. Táto bolesť sa v prvom rade považuje za varovný signál, že by sme mali trochu zvoľniť. Čo však robiť, keď si prestávku nemôžete dovoliť alebo sa tento druh bolesti objaví bez zrejmého dôvodu?


  ZISTITE VIAC O BOLESTI SVALOV A KĹBOV
   

  Aký liek proti bolesti užiť?

  Ak hľadáte liek proti bolesti, ktorý nie je viazaný na lekársky predpis, ich ponuka sa vám možno bude zdať priveľká. Na trhu je dostupné množstvo rôznych produktov, foriem dávkovania a značiek.

  Muž, ktorý si preťahuje ruku