Prechladnutie často sprevádza bolesť v končatinách

Okrem výtoku z nosa, bolesti hrdla, horúčky a celkovej únavy je možným príznakom prechladnutia (infekcie podobnej chrípke) tiež bolesť v končatinách. Aj skutočná chrípka často spôsobuje bolesť v rukách a nohách. Zistite viac o príčinách a liečbe bolesti v končatinách.

 

 

Zdieľať na:

Prečo spôsobuje prechladnutie bolesť v končatinách?

Bolesť v končatinách v dôsledku prechladnutia (chrípkovej infekcie) je v skutočnosti pozitívny prejav, pretože znamená, že telo bojuje s patogénmi. Počas infekcie vírusmi spôsobujúcimi prechladnutie sa z organizmu uvoľňujú špeciálne mediátorové látky vrátane prostaglandínov. Tieto látky sú nevyhnutné pre činnosť imunitného systému, a zároveň stimulujú vnímanie bolesti v nervových bunkách.

Bolesť v končatinách, t. j. bolesť v svaloch a kĺboch, v dôsledku prechladnutia sa obvykle prejaví jeden až dva dni po infikovaní. Ide o charakteristický

  • bolestivý pocit ťahania v nohách, rukách a chrbte,
  • ktorý pacient vníma ako pocit rôznej intenzity a ktorý
  • sa potenciálne ohlási pri každom pohybe, ako aj pri odpočinku, napr. pri sedení alebo v ľahu.

Týmto ťažkostiam sa obvykle hovorí bolesti svalov. Dôvodom môže byť skutočnosť, že bolesť v končatinách je často podobná bolesti svalov.

Zmiernenie prechladnutia a bolesti v končatinách

Bolesť v končatinách môže výrazne obmedziť každodenný život, rovnako ako bolesť hrdla, horúčka alebo iné príznaky počas infekcie podobnej chrípke. Na úľavu od bolesti možno použiť rôzne domáce recepty. Patria medzi ne:

  • Vlažné zábaly bolestivých končatín. Ich teplota by mala byť aspoň 20 stupňov a mali by sa používať 10 až 15 minút niekoľkokrát denne.
  • Horúci kúpeľ kvôli pocitu tepla a uvoľnenia. Do kúpeľa si pridajte prísady, ktoré stimulujú obeh, napríklad smrekové ihličie, aby ste ešte viac podporili imunitný systém. Ak však máte horúčku, tak si nedávajte horúcu kúpeľ.
  • Je prospešné piť horúci čaj. Kvôli dezinfekčným účinkom sa odporúča čaj z kvetu rumančeka, lipy alebo zázvoru.

Lieky proti bolesti z lekárne sú dobrou alternatívou alebo doplnkom k overeným domácim receptom. Často sú v ponuke ako špeciálne produkty proti príznakom prechladnutia. Lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej, napríklad ASPIRIN C, preukázali svoj význam pri bolesti hrdla, bolesti končatín a horúčke.

Príčina

bolesť končatín často spôsobuje prechladnutie alebo chrípka

Horúci kúpeľ

poskytuje teplo a uvoľnenie

Konzumácia množstva tekutín

bylinkové čaje majú dezinfekčný účinok

Lieky proti bolesti

prinášajú úľavu aj pri silnej bolesti

Chorý muž odpočíva na gauči

Kedy kvôli prechladnutiu a bolesti v končatinách navštíviť lekára?

Bolesť v končatinách, ktorá sa objaví v spojitosti s prechladnutím, spravidla vymizne po niekoľkých dňoch. V opačnom prípade navštívte lekára. To isté platí aj v prípade vysokej horúčky (nad 39 °C), ak sa veľmi potíte alebo pociťujete veľkú vyčerpanosť.

Poznámka: Nezvyčajne silná bolesť v končatinách môže znamenať chrípku. Odlíšiť prechladnutie od chrípky môže byť náročné. Navštívte alebo kontaktujte svojho lekára.